Frank J. Gaziano Lineman Awards

Winners Archive: Defense

 

          Defensive Lineman:                School:

2010      Nate Martel, Winner                                   Bonny Eagle High School

              Chris Desmond, Runner-Up                     John Bapst High School

              Christian Durland, Runner-Up                  Mountain Valley High School

 

2011      Luke Libby, Winner                                    Thornton Academy

              Matthew Ross, Runner-Up                        Cape Elizabeth High School

              Max Andrew, Runner-Up                           John Bapst High School

 

2012      Kurt Massey, Winner                                 John Bapst High School

              Greg Duff, Runner-Up                               Bangor High School

              Zachary Kendall, Runner-Up                    Mount Blue High School

 

2013      Luke Washburn, Winner                           Oak Hill High School

              Colin Richards, Runner-Up                      Mount Blue High School

              Jacob Fogel, Runner-Up                           Portland High School

 

2014      Zordan Holman, Winner                           Cheverus High School

              Seamus McKaig, Runner-Up                    Orono High School

              Hunter Bowen, Runner-Up                       Windham High School

 

2015      Frank Curran, Winner                               Cheverus High School

              Elijah Ayotte, Runner-Up                          Thornton Academy

              Tyrell Gullatt, Runner-Up                          Windham High School

 

2016       Austin Lufkin, Winner                              Brewer High School

               David Redmond, Runner-Up                   Westbrook High School

               Raffaele Salamone, Runner-Up               Deering High School

 

2017       Arlo Pike, Winner                                     Bonny Eagle High School

               Michael Lunny, Runner-Up                      Sanford High School

               Aidan Parmenter, Runner-Up                  Leavitt Area High School

 

2018       Aiden McGlone, Winner                           Bonny Eagle High School

               Zachary Reed, Runner-Up                       Scarborough High School

               Chase Lamontagne, Runner-Up              Kennebunk High School

 

2019        Nathan Mars, Winner                               Scarborough High School

                Camden Jordan, Runner-Up                   Leavitt Area High School

                William Horton, Runner-Up                     Bonny Eagle High School

 

2020      None - Awards Suspended due to Covid-19 Pandemic

 

2021       Winner - To-be-determined                             

               Runner-Up - TBD                    

               Runner-Up - TBD